Tribute to ks. Twardowski – analiza Bracie mój nieznajomy

cytat


Sztuka od zawsze miała dar przenikania i wzajemnego dopełniania się. Każdy może pojmować ją według subiektywnego odczucia, a mimo wszystko pierwotna istota przekazu zostaje w nienaruszonym stanie. Projekt Tribute to ks. Twardowski jest kolejnym na to dowodem.

Twórczość ks. Jana Twardowskiego to cenne zbiory traktujące o życiu, przekazane w niezwykły, a zarazem czytelny sposób. Kierują w stronę miłości, dobra, nadziei, zwracają uwagę na codzienność i jej oblicza. Projekt to interpretacja jednego z najsłynniejszych cytatów księdza: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

Każdy na swój sposób wypowiada się o tym i każdy na swój sposób będzie miał wizję swojego kogoś, kogo jeszcze nie zdążył pokochać, za kim nie zdążył zatęsknić, z kim się nie zdążył zaprzyjaźnić.Marek Piekarczyk o projekcie

SŁOWA

Bracie mój nieznajomy to jeden z pięciu utworów, który znajdzie się na płycie. Słowa zostały napisane przez Bogdana Loebla. Zwraca w nich uwagę, że sentencja ‘Spieszmy się kochać ludzi…’ nie tylko dotyka kategorii naszych najbliższych. Występuje ona jako codzienność w której pozbywamy się negatywnego nastawienia wobec innych. Traktuje nie tylko o agresji i faktycznym ataku fizycznym. Uważam, że można zinterpretować to głębiej. Porusza problem, gdzie bardzo często poprzez zbyt pochopne oceny przypadkowo napotkanych ludzi można kogoś zranić bądź przeoczyć. Słowa: „Przyjazną twarz mu okaż, bo może to nie wilk” można podpiąć również pod postrzeganie i traktowanie człowieka napotkanego przypadkiem czy to w autobusie, sklepie czy na przejściu dla pieszych. Piękne słowa, które nawołują i uświadamiają, że nieznajomi są w pewnym zakresie częścią naszego życia.


„Bracie mój nieznajomy z rękawa wyjmij nóż, nie zabieraj go z domu
Niech twój nóż w domu śpi, W domu śpi
Bracie mój nieznajomy nożem kroimy chleb,
Dla bliskich i dla siebie, Niech nóż Twój w domu śpi,
Bez noża wychodź z domu, Przyjazną twarz mu okaż
Bo może to nie wilk.”

WIZUALIZACJA – TELEDYSK

Teledysk reżyserii Wojtka Andrzejuka przedstawia dwoje ludzi, którzy spotkali się przypadkiem. Przypadkiem dali sobie radość, okazali troskę i zaprzyjaźnili się. Niesamowita głębia, którą odkrywa reżyser ukazuje ludzi, którzy błądzą w samotności, w dodatku są pozbawieni dóbr materialnych. Grzebią w śmietnikach szukając puszek na sprzedaż, ale razem są szczęśliwsi.

screen_02

„Bez noża wychodź z domu, Przyjazną twarz mu okaż.”

Chłopiec spotyka starszego mężczyznę, spędzają ze sobą jakiś czas. Autor teledysku przedstawia ich w sytuacjach, gdzie zaczynają się uśmiechać, rozmawiać ze sobą, dbać o siebie, dzielą się tym co mają, a nie mają zbyt wiele. („tylko to co nieważne jak krowa się wlecze najważniejsze tak prędkie że nagle się staje”- Jan Twardowski)

screen_2

„Bracie mój nieznajomy nożem kroimy chleb, Dla bliskich i dla siebie, Niech nóż Twój w domu śpi.”

Reżyser ukazuje dwa pokolenia. Bohaterami są: chłopiec- młody, którego życie może się jeszcze zmienić i który wszystko ma jeszcze przed sobą oraz starszy mężczyzna- ukazany jako ten, który odchodzi. Odchodzi w swoją stronę bądź umiera. Pokazuje też jak chłopiec z ciekawością słucha tego, co mówi starszy mężczyzna i czerpie z jego opowieści.

screen_05

Istnieją stany ducha, które dotykają ludzi bez względu na to, w jaki sposób żyją oraz jak bardzo są zamożni. Nieznajomy, który staje się kimś ważnym, może okazać się najlepszym przyjacielem, oparciem, miłością, może czegoś nas nauczyć. Może od nas odszedł, bądź kiedyś go może zabraknąć. Śmierć, która jest nieodłącznym elementem życia. Pokazuje, że czas i to co nas spotyka często wydaje się stabilne, ale tylko pozór. Ks. Twardowski nawołuje do tego, aby cieszyć się każdą chwilą i przede wszystkim uczyć się doceniać ludzi, starając się żyć z nimi w zgodzie. („jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.” – Jan Twardowski)

screen_06

„Pospiesz się go pokochać zanim całkiem odejdzie, zanim całkiem odejdzie”

MUZYKA / WYKONANIE

Utwór Bracie mój nieznajomy wykonuje Marek Piekarczyk (wokalista TSA), który już nie po raz pierwszy angażuje się w projekty o wzniosłych ideach. Ostatnio, zagrał w musicalu na Inea Stadionie w Poznaniu Jesus Christ Superstar, w roli Jezusa. Oglądając jego wywiady w których opowiada o wcześniejszych doświadczeniach, przygotowaniach oraz odczuciach, nie mam wątpliwości, że nie przypadkowo uczestniczy w Tribute to ks. Twardowski. Ujmuje szczerością wykonania i przejmującym śpiewem.

W utworze Bracie mój nieznajomy muzykę stworzył Krzysztof Dżawor Jaworski (Harlem), gdzie również gra na gitarze. Muzycy: Cezary Kazmierczak – organy Hammonda, Dominik Burzy Jędrzejczyk – perkusja, Wojciech Ruciński – gitara basowa.

OGÓLNIE O PROJEKCIE

Redaktor naczelny Rzeczpospolitej, Bogusław Chrabot i Krzysztof „Dżawor” Jaworski wpadli na pomysł tego muzycznego hołdu poecie w roku w którym przypada stulecie urodzin oraz dziesiąta rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego.

W projekcie wzięli udział artyści: Marek Piekarczyk (TSA), Kuba Sienkiewicz (Elektryczne Gitary),  Adam Nowak (Raz  Dwa Trzy), Adam Wolski (Golden Life)  oraz Grubson.

Album ukaże się pod koniec czerwca 2016r, nakładem Narodowego Centrum Kultury i wydawnictwa Fonografika. Teksty utworów napisali: Bogdan Loebl (poeta, powieściopisarz, autor tekstów największych przebojów zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy), Jerzy Dębina (aktor, poeta, animator kultury i przyjaciel ks. Twardowskiego) oraz Violetta Ozminkowski-Daukszewicz (pisarka i dziennikarka).

Pierwszym utworem, również o niebanalnych treściach, zapowiadający album był Angelofon wykonany przez Grubsona.

Ks. Jan Twardowski nawołuje do pamięci o drugim człowieku oraz świadomości ulotności czasu. To również przekład memento mori (śrdw.-łac. pamiętaj o śmierci). Przemyślana całość tworzy piękny hołd tak niesamowitej osobowości. Nie pozwala o nim zapomnieć, a w dodatku sprawia, że ludzie wciąż mogą czerpać z jego twórczości. Piękne wykonanie i idea.


„chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć kochamy wciąż za mało i stale za późno” – Jan Twardowski

 

Zdjęcia Print Screen teledysku: https://www.youtube.com/watch?v=IXl5iTMvylA

Dodaj komentarz